Midway merelahing

Teise maailmasõja ajal Jaapani ja Ühendriikide vahel peetud meresõja pöördelahing 1942. aastal.

Midway lahingus said Ühendriigid esimest korda võimaluse Pearl Harbori eest kätte tasuda. Lahingus, kus tähtsaimat osa etendasid lennukikandjad, said Jaapani lahingulaevad Ameerika lennukite käest põhjalikult sugeda. USA-le oli see otsustav võit, mis andis märku, et nüüd hakkavad ameeriklased üle Vaikse ookeani edasi tungima. Midway lahing näitas, et Ühendriigid on uuel lennukikandate ajastul võimelised Jaapanile vastulööki andma.
Pearl Harbor tähistas uuelaadse meresõja algust. Jaapan demonstreeris selle aktsiooniga, et lennukikandjad võivad merekonflikti võita, ilma et lahingulaevad isegi üksteist näeksid. Lennukikandjatelt õhku tõusnud suur hulk lennukeid olid võimelised jagu saama mistahes lahingulaeva tõrjetulest. USA sõjalaevastiku õnneks polnud nende kolm lennukikandjat Pearl Harborile sooritatud hävitava rünnaku ajal sadamas ja nii säilis ka merelennuväe võitlusvõime.

Jaapani laevastiku ülemjuhataja admiral Yamamoto oli saavutatud võitudest muutunud ülimalt enesekindlaks, ja ehkki kaks tema lennukikandjat olid remondis, otsustas ta Midway saared vallutada ainult nelja lennukikandjaga. Tema käsutuses oli ju ikkagi seni Vaiksel ookeanil nähtud suurim armaada, mis koosnes veel 165 sõjalaevast ja 18. allveelaevast. Yamamoto plaanitses salaja ka samaaegset invasiooni Aleuudi saartele Midwayst põhja pool ja saatis seda ülesannet täitma kolm väiksemat lennukikandjat 90 lennukiga.
Ometi oli liitlastel üks suur eelis: nad olid lahti murdnud jaapanlaste salakoodi, ning teadsid seetõttu, et Yamamoto peaks ründama Midwayd loodest. Seepärast paigutas USA Vaikse ookeani laevastiku ülemjuhataja admiral Nimitz oma lennukikandjad Enterprise -i ja Hornet -i kontraadmiral Spruance -i juhtimisel ja Yorktown -i Fletcher -i komando all samuti loodesse.
Midwai lahingu esimene etapp algas 4. juuni varahommikul, kui Yamamoto saatis 108 lennukit ründama Midwayd, et maabumist ette valmistada. Ta oli täiesti kindel, et läheduses pole ühtki USA lennukikandjat, ja lasi teise rünnakulaine lennukitel laevade vastu mõeldud pommid välja vahetada maal olevate sihtmärkide jaoks vajalike pommide vastu. Ameerika lennukid tõusid Midway lennuradadelt õhku, aga olid liiga aeglased, et edukalt võidelda Jaapani hävitajatega, ning suur hulk Ameerika lennukeid tulistati alla, ilma et need oleks jõudnud Jaapani lennukikandjateni. Sel ajal kui jaapanlased valmistasid oma lennukeid ette järjekordseks ründeretkeks maale, märkas luurelennuk kirdes USA sõjalaevu. Yamamoto muutis oma laevastiku kurssi vastu uuele ohule ja tegi kiiruga katset lennukite pomme uuesti tagasi vahetada. Seejärel startisid USA lennukid kolmelt lennukikandjalt ning ründasid Jaapani lennukikandjaid, aga vähese eduga. Siin tuli ilmsiks ameeriklaste kogematus, kui pikeerivad pommitajad saatsid pommid üle sihtmärkide ja USA torpeedolennukid tulid rünnakule ilma hävitajate kaitseta ning tulistati peaaegu kõik alla, kusjuures ükski torpeedo ei tabanud. Oma lennukeid rünnakuks USA lennukikandate vastu ümber varustades arvas Yamamoto, et võit on käeulatuses. Aga Ameerika pikeerivad pommitajad tulid tagasi ning seekord oli nende sihik paigas. Kell 10.25 olid kolm Jaapani lennukikandjad leekides. Alles jäänud Jaapani lennukikandja saatis oma lennukid Yorktown -i vastu ja seda tabas kolm pommi. Ka uue lasti saanud torpeedolennukid ründasid Yorktown -i ning Fletcher pidi oma lootusetult kreeni vajunud laeva maha jätma. Kättemaksuks leidsid 24 USA pikeerivat pommitajat järelejäänud Jaapani lennukikandja ja korraldasid sellele halastamatu rünnaku, kuni see põlema lahvatas. Kui päev hakkas õhtusse jõudma, oli Jaapani laevastik kaotanud kõik oma neli lennukikandjat, ameeriklastel aga oli kaks veel rivis. Yamamoto oli oma lüüasaamise ise kavandanud, jagades oma võimsad jõud mitmeks peaülesannet otseselt mitte toetavaks osaks.

Ameeriklased kaotasid lennukikandja Yorktown -i ja ühe seda toetanud hävitaja. Jaapanlased kaotasid aga neli lennukikandjat ja ühe raskehävitaja. Ühendriigid kaotasid veel 132 lennukit. Jaapanlaste kaotused olid aga rohkem kui kaks korda suuremad: 275 lennukit ja 3500 tapetut.

Lahingu tagajärg: Midway oli tõepoolest otsustav lahing, mida alustades oli Jaapanil Vaikse ookeani võimsaim laevastik, aga kui relvad vaikisid, olid Jaapani merejõud taandunud laevastikuks ilma lennukikandjatega. Nüüdsest peale pidi Jaapani laevastik ennast kaitsma, mis andis Ühendriikidele nende püüdluses Vaikset ookeani tagasi võita suure eelise.
Lennukite kaotust oli jaapanlastel võimalik veel korvata, aga andekate ja ja kogenud mereväelendurite kaotus jättis Jaapani merejõudude võimsusse suure tühiku.
Statistika 25.4.2024 09:17:59
Online: 22
UusWeb.ee 2004 - 2024
Pistik | Vormel-1.ee | Ralliportaal.ee | Tihend
Silver | Sünnipäeva luuletused | Sporditurg.ee | WordPressi kodulehe tegemine | EYTK
WebArt – Wordpressi info ja õpetused | Postiindeksid