Uudised leht 11
- Teine maailmasõda
- Uudised
- Uudised leht 11
Teisest maailmasõjast möödub tänavu 70 aastat. Eestist käis see sõda üle nii lahingute kui ka Saksamaa ja NSV Liidu okupatsioonidena. Sõda ei puudutanud ainult neid, kes võitlesid rindel, vaid paiskas segi kõigi siin elanud inimeste elud. Ka lapsed nägid ja tundsid sõja mõju – kaotasid lähedasi, jäid ilma oma kodust, kannatasid nälga ja puudust. Sõjaaeg laste elus oli segane, kuid sellest hoolimata olid neil mängud, mis tahtsid mängimist, omad toimetamised, mured ja rõõmud. Kuidas paistis Teine maailmasõda Eesti lapse pilgu läbi?
Näitus avab lapsepõlvemälestuste vahendusel ukse viie lapse ellu. Nii kuuleme Menda lugu, kelle kodu hävis 9. märtsil Tallinna pommitamise käigus, ja väikese poisi Aavi pere põgenemislugu Venemaale, kuna oli teada, et Saksa okupatsioon juutidele ei halasta. Heidame pilgu Tartu tüdruku Aimi elule, kelle pere põgenes Saksamaale, elame kaasa Võsul elanud maapoisile Tiidule, kes pärast küüditamist sattus Venemaal lastekodusse, ja Tallinna poisile Kaljule, kellest sai sõja eest maale põgenedes perepea ja kes pidi hakkama saama kõigi maatöödega ning hoolitsema kogu pere toidulaua eest.
Näitusel saab astuda ka sõjaaja laste kingadesse sõna otseses mõttes ning proovida kätt sõjaaegseid mänge mängides. Näitus räägib sellest, kuidas sõda mõjutab noorte inimeste elu ja tulevikku, ning tõstab esile pereväärtusi.
Allikas: Eesti Ajaloomuuseum - Lapsed ja sõda. 1941-1944
Video vaadatav siit: Teadus kolme minutiga: Andres Toode ja manipuleeritud märtsipommitamine
- Sõda ja Saksa aeg, 1941-1943, okupatsioonid Eestis
Sõda ja Saksa aeg, 1941-1943, okupatsioonid Eestis. Video Eesti ajaloost Teise maailmasõja ajal, keskendudes perioodile, mil Eesti oli Saksa okupatsiooni all (1941-1944). Video käsitleb selle aja sõjalisi, poliitilisi ja sotsiaalseid aspekte ning mõju Eesti rahvale ja riigile.
- Esimene punane aasta, 1940-1941, okupatsioonid Eestis
Teise Maailmasõja puhkemisega langes Eesti õige pea võõrvõimude okupatsiooni alla. Esimene neist oli Nõukogude Liidu okupatsioon aastatel 1940 – 1941.
- Reisivad meistrid kes ehitasid keskaegse maailma, 5. osa
13. sajandi Euroopa oli kiiresti arenev ja inimesed liikusid töö ja kaubanduse tõttu palju ringi. Nii liikusid ka ehitusmeistrid kes ehitasid suuri oskusi nõudvaid hoonete kaskaade.
- Krimmi sõda 1853-1856: Venemaa viimane ristisõda
Video räägib Krimmi sõjast, mis toimus aastatel 1853-1856 Musta mere piirkonnas Türgi ja Venemaa vahel.
- Erinevad tehnikad mida kasutati keskajal ehitamisel, 4. osa
Erinevad tehnikad mida kasutati keskajal ehitamisel. Prantsusmaal Guédelonis ehitatakse 25 aasta vältel keskaegset lossi kasutades keskaegseid tavasid ja tööriistu. Neljandas osas on vaatluse all erinevad tehnikad mida kasutati ehitamisel.