Uudised leht 15
- Teine maailmasõda
- Uudised
- Uudised leht 15
6-osaline dokumentaalfilm näitab kõigi aegade laastavamat sõda selle osapoolte, sõdurite, tsiviilelanike, poliitikute ja armeejuhtide positsioonilt. Selles sõjas kaotas elu üle 50 miljoni inimese ja esmakordselt ajaloos oli tsiviilohvreid sama palju kui lahinguis langenud sõdureid. Lisaks ajaloosündmuste kujutamisele luuakse filmis ajastu võtmeisikute dokumentaalsed portreed.
Filmis on kasutatud üksnes sõjakorrespondentide, sõdurite, vastupanuliikumises osalenute ja eraisikute poolt filmitud originaalkaadreid, sealhulgas palju sellist materjali, mis oli pikka aega salastatud või lihtsalt peidetud.
Filmi loomisel kasutati ka ajaloolaste värskemaid uurimistulemusi ja tänu uutele filmikaadritele avanevad vaataja ees senitundmatud sündmused. Must-valge pilt on muudetud värviliseks, välja arvatud holokausti stseenid.
Loe tutvustust » Ajaloosari Apokalüpsis (Prantsuse 2009)
Videod osade kaupa vaadatavad ka IIMS keskkonnast:
» Agressioon, 1. osa
» Purustav kaotus, 2. osa
» Šokk, 3. osa
» Leegitsev maailm, 4. osa
» Suur maandumine, 5. osa
» Põrgu, 6. osa

Operatsioon "Bagration" ehk Valgevene operatsioon oli Nõukogude plaan, mille eesmärk oli Valgevene NSV-d okupeerinud sakslased ümber piirata ja hävitada. 22. juunist kuni 19. augustini 1944 toimunud operatsiooni käigus hävitati Nõukogude vägede poolt peaaegu täielikult Saksa väekoondis Centre.
Vaata videot » Operatsioon Bagration
Aasta 1941. Äsja on tunginud Saksamaa kallale Nõukogude Liidule ning parasjagu luhtus Punaarmee vasturünnak sakslaste positsioonidele.
Loe pikemalt ...
- Katõni veresaun
Katõni veresaun leidis aset 1940. aasta märtsist kuni maini, kui Nõukogude Liidu NKVD (riiklik julgeolekuteenistus) tappis umbes 22 000 Poola ohvitseri, politseinikku, haritlast ning teisi ühiskonna eliidi liikmeid. Enamik tapetutest olid Poola sõjaväeohvitserid, kes olid vangi langenud 1939. aastal pärast seda, kui Nõukogude Liit tungis Poolasse idast (Saksamaa tungis samal ajal läänest). Ohvrite hulgas olid… Jätka lugemist Nimetu
- Vabanemine – 1987-1991, okupatsioonid Eestis
Aastad 1987 kuni 1991 olid periood mil Eesti saavutas oma iseseisvuse pärast Nõukogude Liidust eraldumist.
- Stagnatsioon – 1968-1987, okupatsioonid Eestis
Käsitlusel Nõukogude Liidu ajaloos nn stagnatsiooni ajastu, mis algas 1960-ndate lõpus ja kestis 1980-ndate keskpaigani. See periood on seotud Leonid Brežnevi valitsusajaga (1964–1982) ja seda iseloomustasid majanduse ja poliitilise süsteemi seisak ning reformide puudumine.
- Kuuekümnendad – 1956-1968, okupatsioonid Eestis
Ajaperiood mis hõlmab Nõukogude Liidu ja Eesti elu aastatel 1956–1968. See oli väga oluliste poliitiliste ja kultuuriliste muutuste aeg, eriti pärast Stalini surma ja selle järgseid poliitilisi leevendusi Nõukogude Liidus.
- Stalinismi aeg – 1950-1956, okupatsioonid Eestis
See video räägib ajaloost, mis käsitleb stalinismi ajastut Eestis (ja laiemalt Nõukogude Liidus) 1950-ndatel aastatel. Kajastust leiavad teema alates sellest kuidas Stalini valitsemisvõim ja tema poliitikad mõjutasid Eesti elu, eriti pärast Teise maailmasõja lõppu.